Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie styl życia jest czynnikiem o największym znaczeniu dla naszego zdrowia.
Według Lalonde”a czynnikami wpływającymi na zdrowie są:
1) Styl życia – 53%
2) Czynniki środowiskowe – 21%
3) Czynniki genetyczne – 16%
4) Opieka medyczna – 10%
Właściwe żywienie to podstawowy element, który warunkuje nasze zdrowie, szczupłą sylwetkę oraz dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Co to jednak oznacza? Czy dla każdego takie same zalecenia?
Najnowsze badania wykazują, że aby prowadzić zdrowy styl życia i zdrowo się odżywiać nie trzeba zmuszać się do wyrzeczeń, stosować niesmacznych, monotonnych diet, zamęczać się na siłowni. Nie trzeba cały czas myśleć o tym, czy to, co zaraz zjem spowoduje, że przytyję? Jak się będę czuć? Czy będzie mnie boleć brzuch/głowa?
Zdrowy styl życia powinien być przyzwyczajeniem sprawiającym przyjemność i dającym satysfakcję. Proces redukcji masy ciała, zmiany nawyków nie jest prosty, ale dzięki wprowadzeniu trwałych zmian — możemy zacząć cieszyć się realnymi, wymiernymi i długotrwałymi efektami.
Jeżeli obserwujesz u siebie objawy nietolerancji pokarmowej takie jak m.in.:
…należy wykonać diagnostykę nietolerancji pokarmowych
Jeśli dochodzą do tego problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z którymi pomimo stosowania różnych diet, ćwiczeń na siłowni i ograniczenia jedzenia nie możesz sobie poradzić… Warto wówczas wnikliwie przyjrzeć się temu, co jesz. Najprawdopodobniej zmagasz się z przewlekłym stanem zapalnym wywołanym przez ukrytą, opóźnioną niepożądaną reakcję pokarmową (ukrytą alergię pokarmową).
Nikogo już dzisiaj nie trzeba przekonywać, że każdy pacjent jest inny. Każdy człowiek to całkowicie unikalny i niepowtarzalny profil genetyczny, jeszcze bardziej niż niepowtarzalne są linie papilarne na naszych palcach. Nie ma jednej idealnej diety. Dla jednego właściwa będzie dieta ketogeniczna czy dieta odchudzająca, dla innej osoby wskazana jednak będzie dieta cukrzycowa, protokół autoimmunologiczny, dieta wątrobowa, czy też dieta Dukana. Niektórzy będą się dobrze czuli na diecie lekkostrawnej, diecie kopenhaskiej, a jeszcze inni na diecie bezglutenowej.
Powszechnie wiadomo jednak, że nie ma diety cud, diety idealnej, która będzie wskazywała przepisy odpowiednie dla każdego. Bardzo istotne jest, aby dieta była dobrze zbilansowana.
Aby dieta eliminacyjno-rotacyjna mogła być wdrożona szybko i skutecznie niezbędne jest odpowiednie narzędzie diagnostyczne o dużej czułości, aby wykryć nawet niewielkie reakcje organizmu na dany produkt. Opóźniona alergia pokarmowa to nie tylko nietolerancja laktozy czy nietolerancja glutenu. Nadwrażliwość może wywoływać całkowicie niepozorny produkt jak ogórek, kasza jaglana, kawa, maliny…
Zadaniem testu na nietolerancję pokarmową jest diagnozowanie przyczyn dolegliwości o trudnym do ustalenia pochodzeniu. Najczęściej ich źródłem jest nadwrażliwość układu odpornościowego, czyli nieprawidłowa reakcja na pokarmy. Do niedawna niezwykle trudno było ustalić jakie produkty wywołują tę niepożądaną reakcję o charakterze nietolerancji pokarmowej lub alergii pokarmowej.
Kilka podmiotów wprowadziło na rynek badania na nietolerancje pokarmowe immunoenzymatyczne, badające poziom przeciwciał klasy IgG, które dzięki agresywnemu marketingowi bardzo się rozpowszechniły. Do najpopularniejszych badań tego typu sprzedawanych w Polsce należą IMMUNOdiagDIETA, FoodProfil i FoodDetective Food Print, ImmuPro.
Niestety, jak pokazują badania naukowe i doświadczenia osób, które wykonały testy na przeciwciała IgG, ich stosowanie nie przynosi żadnych, lub prawie żadnych rezultatów. Pisze o tym dość wyczerpująco dietetyk, Dr Damian Parol w artykule Testy IgG na nietolerancje pokarmowe to pseudodiagnostyka.
Ze względu na wysoką czułość testy cytotoksyczności pokarmów np. Kod Metaboliczny 200 są najbardziej odpowiednie do diagnozowania niepożądanych reakcji na pokarm, takich jak nietolerancja pokarmowa i opóźniona alergia pokarmowa.
Po wykonaniu testu wskazany jest kontakt ze specjalistą, który ułoży właściwy program żywieniowy (dietę eliminacyjną) i przygotuje przepisy dostosowane do fenotypu pacjenta. Na tym właśnie polega leczenie nietolerancji pokarmowej. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać specjalistę, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy z badaniami na nietolerancje pokarmowe. Z konkretnymi produktami nie musimy się żegnać na całe życie. Po okresie wykluczenia, większość produktów najczęściej można ponownie włączyć do diety.
Dowiedz się więcej:
Punkty pobrań – MAPA | Testy na nietolerancje pokarmowe | Jak przygotować się do testu cytotoksyczności składników pożywienia – badania nietolerancji pokarmowych? |