Karma mokra czy sucha? Oto jest pytanie ...
FB
FB
FB

Karma mokra czy sucha? Oto jest pytanie …

Czy znasz potrzeby żywieniowe swojego psa? Najlepszym źródłem wiedzy na temat tego, co jest dla niego najlepsze, jest badanie diagnostyczne Pies i Kot – test niepożądanych reakcji pokarmowych. Jeśli wybierasz gotowe pożywienie, pamiętaj, by sprawdzać skład karmy pod kątem niedozwolonych produktów. Należy też zastanowić się jaka forma karmy będzie dla niego najlepsza – sucha czy mokra? Oto kilka wskazówek które pomogą podjąć Ci najlepszą decyzję. 

Zalety mokrej karmy

 Mokra karma zawiera dużą ilość wody. Oznacza to, że może być dobrym źródłem dodatkowego nawodnienia u zwierząt, które niechętnie piją. Miękka konsystencja może być łatwiejsza do pogryzienia dla zwierząt z chorobami jamy ustnej lub które mają problemy z zębami. Mokra karma ma również silniejszy zapach, co może sprawić, że będzie bardziej atrakcyjna dla chorych zwierząt. Podobnie jak u ludzi, choroba może wpływać na zmysł węchu i apetyt, więc silniej pachnące pokarmy mogą być bardziej zachęcające dla zwierząt, które z powodu choroby nie mają apetytu. 

Wady mokrej karmy

Mokra karma bardzo intensywnie pachnie, może być nieprzyjemna dla domowników i powodować większy bałagan. Ma również, krótszy okres przydatności i jest dostępna jedynie w mniejszych opakowaniach. Przez to mokra karma może być znacznie mniej ekonomiczna. Mokra karma jest bardzo łatwa do pogryzienia, więc zwierzęta karmione wyłącznie mokrą dietą często mają gorszy stan uzębienia niż zwierzęta karmione równocześnie suchą karmą. 

Wady mokrej karmy
Zalety suchej karmy

Zalety suchej karmy

Sucha karma jest bardzo ekonomiczna i może być bardzo przydatna dla psów, które jedzą powoli, ponieważ nie zepsują się w ciągu dnia. Sucha karma nie zepsuje się nawet, gdy zostawisz ją na cały dzień. Jest ona lepsza dla zdrowia zębów. Większość psów lubi chrupać suchą karmę. Jeśli Twój zwierzak nie toleruje jej w czystej postaci, możesz podać ją z odrobiną wody. Wówczas podawaj mu dodatkowo co 2-3 dni dentystyczne przysmaki,  by wzmocnić jego zęby. 

Wady suchej karmy

Karma sucha nie zawiera tak dużo wody jak karma mokra. Co jest szczególnie istotne ,ma mniej intensywny zapach, co może sprawić, że będzie nieatrakcyjna dla niektórych zwierząt. Sucha karma często zawiera również mniej białka niż karma. 

Wady suchej karmy

 Najwżniesze są składniki zawarte w karmie dla zwierząt

Rodzaj to jedno, natomiast składniki zawarte w karmie, niezależnie od jej rodzaju karmy, powinny być priorytetem przy wyborze pożywienia. Aby wiedzieć które składniki są całkowicie bezpieczne dla twojego pupila, a których lepiej unikać, wykonaj  weterynaryjne laboratoryjne, badanie diagnostyczne Pies i Kot – test niepożądanych reakcji pokarmowych

Dysponując taką informacją możesz w ciągu kilku dni ustalić jedyny słuszny, optymalny i zbilansowany sposób odżywiania dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Sucha, jak i mokra karma mają swoje plusy i minusy, więc powinieneś wybrać tę, która najbardziej wam  odpowiadają, ale tylko i wyłącznie ze składnikami dopasowanymi do twojego pupila. 

Dlaczego warto wykonać badanie diagnostyczne Pies i Kot – test niepożądanych reakcji pokarmowych?

Na podstawie badania nietolerancji pokarmowych możesz zapewnić swojemu zwierzakowi indywidualne, najlepsze dla niego żywienie. Wynik testu pozwoli Ci wdrożyć optymalną dietę eliminacyjną, która polega na wykluczeniu z pokarmu składników, które wywołują niepożądane reakcje i wprowadzeniu produktów. 

Zapomnij o metodzie prób i błędów – zamiast testować na swoim psie kolejne zestawy produktów,  możesz w ciągu kilku dni skrócić jego cierpienie i dowiedzieć się co dla niego najlepsze.