Często nawet nie wiemy, że cierpimy na nietolerancję pokarmową. Czy zdajemy sobie sprawę, że ból głowy, złe samopoczucie, wzdęcia mogą być skutkiem tego co zjedliśmy w ostatnich dniach? Raczej nie.
Nietolerancje pokarmowe mogą wystąpić z wielogodzinnym, a nawet kilkudniowym opóźnieniem. Co więcej, produkty, które wydają się zdrowe jak np. kasza, łosoś, czosnek — dla nas mogą być szkodliwe. Niestety bez odpowiedniego badania nie jesteśmy w stanie tego zidentyfikować.
Często stopień reakcji zależy od ilości spożytego pokarmu. Oznacza to, że małe lub średnie ilości substancji reaktywnych mogą nie spowodować zauważalnych reakcji, również po spożyciu średnich porcji kilku reaktywnych produktów mogą wystąpić symptomy, które nie wystąpiłyby przy spożyciu tylko jednego z tych produktów.
Na rynku jest dostępnych wiele testów na alergie pokarmowe i opóźnione nietolerancje pokarmowe, jednak dostępne testy (IgE specyficzne, IgG specyficzne, testy skórne, płatkowe) dostarczają informacji o jednym mechanizmie. Daje to jedynie wybiórczą wiedzę na temat występujących reakcji i często nie rozwiązuje problemu. Najczęściej stosowane do wykrywania nadwrażliwości pokarmowych badanie krwi ELISA IgG może wykazać tylko jeden i do tego nie najważniejszy rodzaj reakcji (typ 3, który obejmuje tylko 25% wszystkich reakcji na pokarmy). Ponadto określenie reakcji typu IgG nie pozwala na zbadanie nadwrażliwości na chemikalia zawarte w pokarmach.
Rozwiązaniem jest test cytotoksyczności składników pożywienia — opóźnionej reakcji pokarmowej. Test ten jest podstawowym narzędziem screeningowym pozwalającym zidentyfikować produkty wywołujące opóźnioną reakcję pokarmową.
Badania na nietolerancje pokarmowe, jakie oferujemy to: Kod Metaboliczny 200, Profil Metaboliczny 145, Metabolic Scan 51 i test nietolerancji dodatków do żywności (FoodChemicalScan 21). Ujawnia ukryte, destrukcyjne oddziaływanie produktów spożywczych i dodatków na organizm. Test cytotoksyczności składników pożywienia wykrywa znacznie większe spektrum reakcji niż tylko reakcje związane z występowaniem przeciwciał IgG.
Komórki krwi pacjenta zostają połączone z niewielką ilością odpowiednio spreparowanego i wystandaryzowanego, testowanego produktu, umieszczonego na szkiełku mikroskopowym. Preparat, po okresie inkubacji, poddaje się obserwacji przy pomocy nowoczesnego mikroskopu laboratoryjnego i na monitorze komputera analizują się w dużym powiększeniu zachodzące reakcje. Reakcje oceniane są przez wyszkolonego, doświadczonego diagnostę laboratoryjnego, a nie przez maszynę . Zawsze sprawne oko doświadczonego pracownika jest bezcenne. Jeżeli komórki krwi są nieuszkodzone, oznacza to, że nie występuje reakcja cytotoksyczności na badany produkt. Jeżeli występują uszkodzenie białych komórek krwi lub zostaną one całkowicie zniszczone pod wpływem kontaktu z badanym produktem, oznacza to, że wystąpiła reakcja cytotoksyczności. Badane komórki ocenia się wg 4-stopniowej skali.
Tak wygląda przykładowy obraz mikroskopowy badania na nietolerancje pokarmowe z krwi: