Dlaczego warto zainwestować nawet 10 tys. zł w nowoczesne analizy genetyczne? - Genelab - Laboratoria Nowej Ery
FB
FB
FB

Dlaczego warto zainwestować nawet 10 tys. zł w nowoczesne analizy genetyczne?

Pragnąc sprostać coraz większym wymaganiom współczesnego świata i rynku pracy, na co dzień chętnie inwestujemy w technologię, edukację i własny rozwój. Nieustannie podnosimy swoje kompetencje zawodowe, status społeczny i poziom życia naszych rodzin. Nie wahamy się zaciągać kredytów na rozwój firmy, dobry samochód czy rodzinne wakacje. Dbamy o to, by dobrze wyglądać, pięknie mieszkać i jak najlepiej korzystać z życia. Lubimy świadomość, że mamy pełną kontrolę nad wszystkim, co nas otacza.

Niestety coraz częściej zdarza się, że ten idealny świat zostaje z dnia na dzień zburzony przez niespodziewaną diagnozę lekarską, która, nie dość, że krzyżuje nasze plany, to jeszcze stawia je pod znakiem zapytania lub w ogóle wyłącza nas z dotychczasowej aktywności. Tempo współczesnego życia jest coraz szybsze, a epidemia otyłości, chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów grozi nam na równi z zanieczyszczeniem środowiska, wysoko przetworzoną żywnością, toksynami i stresem.

Twoje zdrowie ukryte w genach

Niepokojące objawy, które dotąd zrzucaliśmy na karb przepracowania, zmęczenia czy stresu, pewnego dnia okazują się poważną chorobą, wobec której nie mają znaczenia ani nasze życiowe osiągnięcia, ani status społeczny czy zgromadzony kapitał. To dlatego ludzie, którzy na poważnie myślą o swoim życiu, rozwoju, biznesie i rodzinie, coraz częściej decydują się wziąć zdrowie w swoje ręce, nie zdając się na ślepy los, niefortunny zbieg okoliczności czy genetyczną ruletkę.

To właśnie geny zawierają kluczowe informacje o naszym organizmie, determinując nie tylko cechy jego wyglądu, ale także decydując o sposobie, w jaki reaguje on na czynniki środowiskowe, styl życia, pożywienie czy podawane leki. Nasze geny nie są wolne od błędów i mutacji i każdy z nas narażony jest w mniejszym lub większym stopniu na wystąpienie określonych chorób – takich jak cukrzyca, zakrzepica, nowotwory czy choroba Alzheimera. Geny odpowiadają również za to, jak nasz organizm radzi sobie z wydalaniem toksyn, walką z drobnoustrojami chorobotwórczymi czy przyswajaniem substancji odżywczych.

Badania genetyczne

Na szczęście analizując polimorfizmy genetyczne, możemy precyzyjnie zidentyfikować zagrożenia i określić stopień ryzyka chorób, a następnie uruchomić program profilaktyczny zgodny z Twoim DNA, a w przypadku choroby – wybrać najskuteczniejsze sposoby leczenia oraz wskazać optymalną terapię farmakologiczną.

Dynamiczny rozwój współczesnej medycyny, a szczególnie biologii molekularnej, proteomiki, nutrigenetyki i farmakogenetyki wraz ze znacznym obniżeniem kosztów badań sprawiają, że zaawansowane badania genetyczne wyszły poza mury akademickich laboratoriów i weszły na rynek usług medycznych.

Zbadaj swoje geny i wyprzedź chorobę!

Wiodącym ośrodkiem badań DNA w Polsce jest Medyczne Laboratorium Diagnostyki Genetycznej i Immunologicznej Genelab – wyspecjalizowana placówka, posiadająca największe w Polsce doświadczenie w dostarczaniu informacji niezbędnych do personalizacji odżywiania, treningu, pielęgnacji ciała i leczenia chorób w medycynie stylu życia.

Laboratorium Genelab współpracuje z austriackim laboratorium Novogenia – światowym liderem w dziedzinie profilaktycznych testów genetycznych. Oferowane przez Genelab badania diagnostyczne pełnią rolę “sensorów genetycznych” – swoistych czujników, pozwalających zidentyfikować sygnały – w postaci specyficznych polimorfizmów genetycznych – odpowiadające za skłonność do chorób i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Co istotne – w badaniu DNA analizowane są te geny, które podlegają epigenetycznym wpływom środowiska. Takie czynniki jak m.in. odżywianie, sen, przyjmowane leki czy aktywność fizyczna mogą wpłynąć na sposób funkcjonowania tych genów. Oznacza to, że odpowiednio dobrany sposób odżywiania czy rodzaj aktywności fizycznej może zniwelować istniejące słabości genetyczne, “wyłączając” gen odpowiedzialny za tycie czy rozwój choroby i “włączając” gen odpowiedzialny za prawidłową masę ciała, walkę z chorobą czy ochronę komórek. I oczywiście na odwrót.

DNA Complex – Kompleksowy pakiet analiz genetycznych

Najbardziej obszerną analizą genetyczną jest badanie genetyczne – pakiet DNA Complex, który obejmuje analizę ponad 200 mutacji genetycznych, pozwalając na skuteczną optymalizację leczenia ponad 35 chorób cywilizacyjnych i zaburzeń metabolicznych. Informacje zawarte w wynikach badania DNA mogą uchronić nas przed rozwojem tych chorób.

Część farmakogenetyczna testu DNA zawiera ocenę działania i metabolizowania ponad 2000 substancji leczniczych, zaś część nutrigenetyczna pozwoli na optymalizację żywienia w oparciu o profil genetyczny pacjenta oraz ustalenie genodiety – diety DNA w oparciu polimorfizmy związane z metabolizmem poszczególnych składników odżywczych.  Badanie DNA zawiera listę ponad 1000 produktów żywnościowych ocenionych w oparciu o indywidualny profil genetyczny.  Stanowi on cenne wsparcie w procesie wyboru diety, zarówno w procesie leczenia, jak i profilaktyki. Indywidualny raport genetyczny zawiera plan redukcji wagi i utrzymania prawidłowej masy ciała w oparciu o dane badania genetycznego oraz spersonalizowany program treningowy. Uzyskane informacje umożliwiają także dobranie spersonalizowanych suplementów w odpowiedniej dawce i w nowoczesnej formule precyzyjnie przyswajalnych mikrotransporterów.

Dlaczego warto inwestować w badania genetyczne

Genodieta czyli skuteczne odchudzanie zgodne z Twoim DNA

Zaawansowana diagnostyka genetyczna sprawia, że czasy nieskutecznych diet odchudzających należą już do przeszłości. Panel nutrigenetyczny DNA Geno Dieta analizuje ponad 50 najważniejszych genów warunkujących prawidłową masę ciała i wpływających na optymalne odżywienie organizmu. Dzięki raportowi dowiadujemy się m.in. o tym, czy za naszą nadwagę lub otyłość, odpowiadają czynniki genetyczne czy środowiskowe; od czego bardziej tyjemy – od tłuszczów czy węglowodanów. Ponadto otrzymujemy analizę nietolerancji pokarmowych na ponad 1000 produktów spożywczych. Pozwoli to stworzyć dietę DNA – genodietę opartą o badanie genetyczne. Dowiadujemy się również, jakie jest nasze indywidualne zapotrzebowanie na ponad 20 witamin i minerałów. Otrzymujemy optymalny plan treningowy i analizę zdolności naszego organizmu do usuwania toksyn.

Dieta odchudzająca dostosowana do naszego genotypu (genodieta) gwarantuje nie tylko szybką, bezpieczną i trwałą utratę kilogramów, ale także zapewnia właściwe odżywienie wszystkim komórkom naszego organizmu. W przypadku konieczności stosowania suplementacji podczas odchudzania warto też skorzystać ze spersonalizowanej suplementacji, która pozwala na szybsze wychwytywanie tłuszczy i węglowodanów dzięki specjalnie zaprojektowanym inhibitorom.

Diagnostyka genetyczna

Genodieta i skuteczne odchudzanie to nie tylko kwestia dbałości o własny wygląd i prezencję, ale przede wszystkim niezawodny sposób na uniknięcie większości dietozależnych chorób cywilizacyjnych. Z kolei analiza ponad 200 ewentualnych mutacji genetycznych w badaniu genetycznym DNA Complex to jednorazowa inwestycja we własne zdrowie, która opłaca się znacznie bardziej niż wysokie comiesięczne stawki prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dlaczego warto inwestować w genetyczne badania diagnostyczne?

Zdecydowanie rozsądniej jest zabezpieczyć własne zdrowie na wypadek wielu groźnych chorób. Dzięki osiągnięciom epigenetyki możemy wpłynąć na ekspresję wadliwych genów, unikając w ten sposób zachorowania. Zabezpieczenie zdrowia jest tańsze niż jego ubezpieczenie na wypadek wystąpienia choroby. Lepiej cieszyć się pełnią życia niż cierpieć i ponosić wysokie koszty leczenia, którego cena w większości przypadków i tak przekracza refundację przez ubezpieczyciela. To nic innego jak prosty biznesowy rachunek.

Autor: Julia Trawińska, Prezes Zarządu, Fundacja Medycyny Stylu Życia