Występowanie alergii i nietolerancji pokarmowych to zjawisko coraz bardziej rozpowszechnione, a choroby o podłożu alergicznym są jednymi z najczęściej wymienianych dolegliwości.
Coraz więcej badań potwierdza, że u podłoża wielu chorób przewlekłych leżą właśnie te trudne do zdiagnozowania nieswoiste reakcje, w wyniku których utrzymuje się w organizmie przewlekły stan zapalny. O nadwrażliwości pokarmowej mówimy wtedy, kiedy to, co jesz pobudza komórki Twojego układu odpornościowego i uwalniają się mediatory stanu zapalnego.
Leczenie alergii i nietolerancji pokarmowych opiera się głównie o farmakoterapię lub diety eliminacyjno-rotacyjne. Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety eliminacyjnej produkty wywołujące niepożądaną reakcję pozwala na wyciszenie stanu zapalnego oraz odbudowanie prawidłowej fizjologii przewodu pokarmowego.
„Już Hipokrates zauważył, że ten sam rodzaj żywności nie zawsze odpowiada wszystkim organizmom. To, co dla jednych jest pełnowartościowym pokarmem, dla innych okazuje się trucizną. „
Na rynku są różne testy na nietolerancję pokarmową do diagnozowania ukrytych alergii pokarmowych. Najistotniejsze jest to, aby dobrać narzędzie diagnostyczne odpowiednie do określonej sytuacji klinicznej. Różne rodzaje testów odznaczają się także różnymi wartościami parametrów określających ich wiarygodność i skuteczność.
Badania na nietolerancje pokarmowe diagnostyka:
- Badania na nietolerancje pokarmowe z krwi:
Badanie alergii pokarmowych IgE- zależnych
Alergii ostrych- natychmiastowych, kiedy występuje natychmiastowa reakcja w kilka do kilkunastu minut po kontakcie z alergenem. W takich przypadkach stosowane są powszechne testy skórne – płatkowe testy naskórkowe, punktowe natywne, testy śródskórne. Ich zaletą jest to, iż są powszechnie znane i refundowane przez NFZ. Testy punktowe są najbardziej dostępnymi testami alergicznymi. Wiarygodność tego testu jest różna. Alergia na pyłki roślin i jady owadów jest bardzo dobrze wykrywana. Jednak alergia pokarmowa niekoniecznie Niestety testy te nie powinny być wykonywane u małych dzieci (poniżej 3 roku życia) i są niebezpieczne dla ludzi z silną alergią.
Badanie przeciwciał z klasy IgG- zależnych
Badanie polega na wykrywaniu przeciwciał IgG, które pojawiają się w organizmie po jakimś czasie od kontaktu z danym alergenem (nawet po 72 h), utrzymują się one w organizmie długo i w wysokim stężeniu. Mechanizm nietolerancji jest związany z tworzeniem się kompleksów antygenów pokarmowych z przeciwciałami klasy IgG. Kompleksy immunologiczne aktywują układ dopełniacza, co prowadzi m.in. do powstania stanu zapalnego. Na rynku dostępne są testy ELISA IgG, ImuPro, Food Detective.
Test MRT
Istotą testu MRT jest pomiar całkowitej objętości komórek immunologicznych krwi i całkowitej objętości płynu pozakomórkowego i porównywanie tych wartości po ekspozycji próbki na kolejne antygeny (pokarmy i dodatki chemiczne). Uszkodzone komórki po kontakcie z antygenem uwalniają mediatory i tym samym zmieniają swoja objętość. W teście tym można zbadać reakcję na 150 produktów w tym 27 na dodatki do żywności.
Test cytotoksyczności składników pożywienia
Test cytotoksyczności składników pożywienia — nietolerancji pokarmowej jest optymalnym testem screeningowym pozwalającym zidentyfikować produkty wywołujące opóźnioną reakcję pokarmową. Ujawnia zazwyczaj ukryte, destrukcyjne oddziaływanie spożywczych produkt na organizm. Uszkodzone komórki po kontakcie z antygenem uwalniają mediatory i tym samym zmieniają swoja objętość i wygląd.
Komórki krwi pacjenta zostają połączone z niewielką ilością odpowiednio spreparowanego i wystandaryzowanego, testowanego produktu, umieszczonego na szkiełku mikroskopowym. Preparat, po okresie inkubacji, poddaje się obserwacji przy pomocy nowoczesnego mikroskopu laboratoryjnego i na monitorze komputera analizuje się w dużym powiększeniu zachodzące reakcje. Jeżeli komórki krwi są nieuszkodzone, oznacza to, że nie występuje reakcja cytotoksyczności na badany produkt spożywczy. Jeżeli występują uszkodzenie białych komórek krwi lub zostaną one całkowicie zniszczone pod wpływem kontaktu z badanym produktem, oznacza to, że wystąpiła reakcja cytotoksyczności.
Test cytotoksyczności składników pożywienia dostępne w Fundacji Medycyny Stylu Życia i u jej partnerów: