Największe zagrożenie współczesnego świata - choroba, która może dotknąć każdego! Światowy Dzień Walki z Depresją 2020 - Genelab - Laboratoria Nowej Ery
FB
FB
FB

Największe zagrożenie współczesnego świata – choroba, która może dotknąć każdego! Światowy Dzień Walki z Depresją 2020

Największe zagrożenie współczesnego świata – choroba, która może dotknąć każdego!

Światowy Dzień Walki z Depresją 2020

Depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na świecie choruje na nią około 350 mln ludzi. Wśród Polaków stanowi 3-4% wszystkich występujących zaburzeń psychicznych i dotyka 1,5 mln osób.

Skala problemu jest zniewalająca, a przecież wydaje się, że choroby psychiatryczne są skrajnościami, że są rzadkością.

Czy jest, a czym nie jest depresja?

Depresja jest chorobą – to stan nieprawidłowego funkcjonowania obszarów mózgu, zaburzonych szlaków neurohormonalnych, objawiający się zmniejszoną lub zwiększoną ilością pewnych neuroprzekaźników . To NIE jest chwilowy smutek, jesienna chandra, lenistwo, reakcja na smutne zdarzenia, które miały miejsce w życiu. Smutek, przygnębienie i utrata przyjemności podczas wykonywania codziennych czynnościach są powszechnymi, znanymi dla wszystkich uczuciami. Problem pojawia się, gdy stany te utrzymują się przez długi okres czasu, jeśli wpływają na życie, utrudniają funkcjonowanie –  wówczas możemy mieć do czynienia z depresją.

 

Z depresją nie można poradzić sobie samemu, nie wystarczy  “wziąć się w garść”, by smutek przestał być główną częścią życia chorego. Obrazując strukturę i czynność mózgu osób zdrowych i z depresją, widzimy, że mózg u chorych wygląda inaczej – następuje zmniejszenie objętości niektórych struktur, w tym hipokampa, który odpowiada za zapamiętywanie oraz płatów czołowych (kory przedczołowej), która odpowiada za pamięć operacyjną i przetwarzanie.

Najważniejszą przyczyną depresji są czynniki genetyczne, dziedziczone wielogenowo. Możemy odziedziczyć pewna podatność, skłonność do pojawienia się depresji, natomiast wcale nie jest jednoznaczne, że w stu procentach ona się pojawi. Predyspozycję do wystąpienia depresji można obecnie sprawdzić z pomocą nowoczesnego badania genetycznego np. takiego jak DNA Depresja.

Objawami depresji są między innymi:

 • stopniowa utrata radości życia i odczuwania przyjemności;
 • smutek – głęboki i przenikliwy, doświadczany przez większość czasu;
 • poczucie pustki;
 • zobojętnienie;
 • anhedonia;
 • zmienny (labilny), drażliwy nastrój;
 • ograniczenie aktywności życiowej;
 • ograniczenie zainteresowań;
 • myślenie depresyjne;
 • bezsenność;
 • spowolnienie myślenia i ruchów;
 • zmniejszenie masy ciała
 • myśli samobójcze.

U chorych nie muszą pojawiać się wszystkie objawy, ale zawsze jest ich przynajmniej kilka.

Depresja może być przejściowa lub długoterminowa. Leczenie nie zawsze powoduje, że depresja ustępuje całkowicie. Jednak często sprawia, że ​​objawy są łagodniejsze i łatwiejsze do opanowania.  Depresji można zapobiegać i można ją leczyć za pomocą psychoterapii, leków przeciwdepresyjnych lub obu tych metod jednocześnie.

Znamy dziesiątki przypadków, które potwierdzą, że same leki to czasami za mało. Każdy pacjent inaczej przeżywa depresję dlatego dobór leku, a co więcej dawki jest bardzo trudny.  Jak skutecznie wygrać z depresją? Należy wspierać leczenie farmakologiczne, wprowadzając kilka zmian w stylu życia, by szybciej odzyskać utracone siły i energię. Jedzenie jest bardzo ważne we wspomaganiu leczenia objawów depresyjnych. Dostarczanie pokarmów, które wywołują Opóźnioną Alergię Pokarmową ma związek z zaburzeniami nastroju, w tym z depresją! Wyeliminowanie przewlekłego stanu zapalnego wprowadza równowagę w organizmie, a co za tym idzie wspomaga w uregulowaniu szlaków neurohormonalnych związanych z objawami depresji.

DNA Depresja

Test nietolerancji pokarmowej