Czy badanie Kod Metaboliczny to test genetyczny? - Genelab - Laboratoria Nowej Ery
FB
FB
FB

Czy badanie Kod Metaboliczny to test genetyczny?

Badanie Kod Metaboliczny 200 to test cytotoksyczności składników pożywienia — nietolerancji pokarmowej. To test jakościowo-ilościowy, morfologiczny. Badania na nietolerancje pokarmowe wykonywane są z krwi żylnej. Podczas badania wykrywamy reakcję nadwrażliwości na ponad 200 produktów spożywczych.

Badania na nietolerancje pokarmowe z krwi a badania genetyczne?

Badanie nietolerancji pokarmowej 

Próbka Twojej krwi jest kontraktowana z każdym z 200 produktów, a następnie obserwowana pod specjalistycznym  mikroskopem. Podczas badania oceniamy reakcje całego układu białokrwinkowego na poszczególne produkty. Jeśli leukocyty tworzą kompleksy, zlepiają się, są uszkodzone lub popękane, mamy jasny dowód reakcji nadwrażliwości. Jest to metoda jakościowa, co oznacza, że obserwujemy zachowanie próbki, krwi i jednocześnie ilościowa, co oznacza, że stopień uszkodzenia białych krwinek jest oceniany w 4-stopniowej skali. Skala ta pomaga określić, na jaki czas należy wyeliminować dany produkt.

Badanie genetyczne

Materiałem do badań genetycznych jest natomiast wymaz z wewnętrznej części policzka. Pocierając śluzówkę pobierane są komórki nabłonka, z których izolowany jest materiał DNA to badania genetycznego. Taki test wykonuje się raz w życiu, ponieważ materiał genetyczny pozostaje niezmienny.

W większości wypadków badanie genetyczne jest kojarzone z diagnostyką przewlekłych chorób dziedzicznych. W dzisiejszych czasach za pośrednictwem badania genetycznego możemy określać także profil odżywiania, czy też odchudzania. Dzięki znajomości konkretnych mutacji lub zmienności genetycznych możemy dowiedzieć się, w jaki sposób metabolizowane są przez Twój organizm węglowodany, białka, tłuszcze, jak wygląda Twoja tendencja do podjadania czy tendencja do tycia. Znając konkretne predyspozycje, możemy stworzyć profil odżywiania oparty o Twój genotyp — jest to najnowocześniejszy i najbardziej innowacyjny sposób diagnostyki.

Badania na nietolerancje pokarmowe — diagnostyka w laboratorium

Test cytotoksyczności składników pożywienia jest przeznaczony do diagnostyki reakcji nadwrażliwości, alergii i nietolerancji pokarmowych. Jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z wieloma dolegliwościami. Nietolerancja pokarmowa może mieć różne objawy. Mogą być znikome, takie jak: ból głowy, zaparcia, wzdęcia, przewlekłe zmęczenie, czy stany depresyjne. Konkretnym wskazaniem do wykonania testu są także choroby przewlekłe oraz choroby autoimmunizacyjne (cukrzyca, AZS, choroba Hashimoto, łuszczyca, stwardnienie rozsiane…)

Test cytotoksyczności składników pożywienia — nietolerancji pokarmowej, pozwala w jasny sposób stwierdzić, które produkty Ci szkodzą, a które nie. Wyeliminowanie produktów, które wywołują reakcję nadwrażliwości, pozwoli usunąć przewlekły stan zapalny i zminimalizować objawy nietolerancji pokarmowej. W przypadku chorób przewlekłych dieta eliminacyjno-rotacyjna będzie doskonałym uzupełnieniem farmakoterapii.

Czym wyróżnia się test cytotoksyczności składników pożywienia?

Test cytotoksyczności składników pożywienia w przeciwieństwie do innych badań diagnozujących nietolerancje pokarmowe sprawdza cały układ białokrwinkowy. Nie skupiamy się na jednej klasie przeciwciał, na przykład IgE, które diagnozują jedynie pierwszy typ nadwrażliwości. Testy cytotoksyczności pokarmów pozwalają wykryć zarówno reakcje typu III tworzące kompleksy immunologiczne, jak i reakcje typu IV i V oraz reakcje mieszane. To właśnie reakcje mieszane występują najczęściej i są związane z uwalnianiem mediatorów stanu zapalnego. Dlatego oznaczanie jednej klasy przeciwciał jak IgE, czy IgG, w przypadku nietolerancji pokarmowej, zwyczajnie nie ma wartości klinicznej.

Badanie charakteryzuje się dużą czułością i pozwala na określenie nawet niewielkich zmian spowodowanych danym produktem.

Jeżeli nadal nie jesteś pewny, które badanie powinieneś wybrać — czy lepszy będzie Kod Metaboliczny 200, czy może badanie genetyczne, możesz skontaktować się z naszą infolinią, lub skorzystać z punktów konsultacyjnych, które znajdują się na terenie całej Polski.

Dostępne są panele testów na nietolerancje badające reakcję układu odpornościowego na 21 do 222 produktów.

Immunologiczne testy na nietolerancje pokarmowe zalecane dla osób z przewlekłymi chorobami:

Immunologiczne testy  na nietolerancje pokarmowe zalecane dla osób zdrowych oraz dla dzieci z nadwagą i otyłością:

Dowiedz się więcej:

 

Kod Metaboliczny 200  Testy genetyczne Testy na nietolerancje pokarmowe