Personalizacja odżywiania w Kompleksowej Terapii Trychologicznej
FB
FB
FB

Personalizacja odżywiania w Kompleksowej Terapii Trychologicznej

Łysienie i wypadające włosy zawsze mają swoją przyczynę

Od dawna wiadomo, że kondycja skóry, włosów i paznokci odzwierciedla stan zdrowia człowieka. Na ogólny stan zdrowia, w tym także na stan włosów wpływa wiele czynników związanych ze stylem życia: sposób odżywiania, poziom stresu, poziom aktywności fizycznej, czynniki środowiskowe, ale także czynniki genetyczne i przebyte choroby. 

To smutna wiadomość dla tych, którzy wierzą w leczenie słabych włosów wyłącznie „od zewnątrz”. Te metody pozwalają jedynie zamaskować problem, ale go nie usuną, ponieważ zdecydowana większość chorób skóry głowy i złego wyglądu włosów wymaga kompleksowego podejścia i synergicznego działania w celu wyleczenia całego organizmu.

Przyczyny łysienia

Przyczyny łysienia mogą być bardzo różne, związane są z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami układu hormonalnego, zaburzeniami układu sercowo naczyniowego, z chorobami skóry głowy. Kompleksowa Terapia Trychologiczna, oparta na współpracy zespołu specjalistów, pozwala skutecznie leczyć pacjentów bez względu na patogenezę ich problemu.

  • Różne rodzaje łysienia.
    • Łysienie męskie, plackowate, bliznowaciejące
    • Łysienie u kobiet i dzieci.
  • Nadmierne wypadanie włosów
  • Miejscowe przerzedzenia włosów.
  • Schorzenia skóry głowy
  • Wypadanie włosów w wyniku terapii farmakologicznej np przeciwnowotworowa.
Przyczyny łysienia

Wielu trychologów w obliczu niepowodzenia terapii stosowanych u pacjentów zgłaszających się z problemem łysienia, nadmiernie wypadających włosów, ucieka się do metod polegających na maskowaniu braku włosów. Przeszczepy, peruki i inne tego typu rozwiązania są coraz częściej stosowane.

Tymczasem okazuje się, że skuteczne leczenie niemal każdego przypadku wypadających włosów jest możliwe przy wdrożeniu kompleksowej, wieloczynnikowej terapii trychologicznej. Taka terapia jest  efektem współpracy trychologów z lekarzami medycyny funkcjonalnej i dietetykami specjalizującymi się w personalizacji odżywiania na podstawie badań diagnostycznych.

Kompleksowa Terapia Trychologiczna

Kompleksowa Terapia Trychologiczna skierowana jest zarówno do osób chorych, jak i tych, które pragną profilaktycznie odżywić zniszczone włosy oraz dotlenić komórki skóry głowy, aby zapobiec problemom z wypadaniem włosów, łupieżem i przedwczesnym łysieniem.

Podstawę wdrożenia takiej kompleksowej terapii problemów z wypadającymi włosami stanowi odpowiednio dobrany pakiet badań diagnostycznych. Wśród nich, poza rutynowymi badaniami morfologii i biochemii krwi, wyróżnić należy badanie cytotoksyczności składników pożywienia, badania i analizy genetyczne, oraz badanie pierwiastkowe włosów, a także niezwykle przydatne badanie tempa metabolizmu.

Współpraca jest niezbędnym elementem wieloczynnikowej terapii trychologicznej

Centrum Diagnostyki Genetycznej i Immunologicznej GENELAB zaprasza do współpracy lekarzy, trychologów, kosmetologów, dietetyków, którzy są zainteresowani poprawą skuteczności leczenia wypadających włosów u swoich pacjentów.

Oferujemy szkolenia i pomoc w zakresie wdrażania kompleksowej terapii trychologicznej w placówkach specjalizujących się w problematyce wypadających włosów w całym kraju. Dzięki temu każdy specjalista, który zajmuje się problemem wypadających włosów może poprawić efekty swoich działań.

Po pierwsze zlikwidować stan zapalny

Większość chorób przewlekłych rozwija się na tle łagodnego, ale przewlekłego stanu zapalnego. Dotyczy to także chorób, które objawiają się nadmiernym wypadaniem, miejscową, czy całkowitą utratą włosów.

Problem nadmiernie wypadających włosów związany jest z zaburzonym metabolizmem komórkowym na tle przewlekłego procesu zapalnego. Jego likwidacja jest podstawowym celem leczenia każdego rodzaju łysienia.

Dlatego najważniejszym zadaniem jest likwidacja źródeł przewlekłych stanów zapalnych, które mogą latami rozwijać się w organizmie, głównie na tle pokarmowym.

Stosując u swoich pacjentów spersonalizowane odżywianie możesz zatrzymać proces wypadania włosów, poprawić ich jakość i pobudzić wzrost nowych włosów!

Na czym polega kompleksowa, wieloczynnikowa terapia trychologiczna?

Kompleksowa Terapia Trychologiczna to połączenie oddziaływania na zewnątrz i wewnątrz organizmu:

  • Lekarze najpierw leczą współistniejące choroby skóry głowy, takie jak grzybica, łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy, wdrażają zabiegi wspomagające naturalne procesy metaboliczne.
  • Specjaliści medycyny żywienia zapewniają dowóz odpowiednich substancji odżywczych do wszystkich komórek skóry, by pobudzić cebulki włosowe do wytwarzania nowych, zdrowych włosów.
  • Trycholodzy wdrażają zabiegi działające miejscowo na skórę głowy, takie jak podciśnieniowa mezoterapia iniekcyjna igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, koktajlami witaminowo peptydowymi, leki powierzchniowo czynne, terapia laserem LLLT, światłem LED, czy infuzja tlenowa.

Spersonalizowane odżywianie to podstawa leczenia wypadających włosów

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, żeby wyrastały nowe włosy, jest takie dostosowanie odżywiania do unikalnego metabolizmu konkretnego pacjenta, aby zapewnić właściwą podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Jak karmić włosy?

Włosy rosną w cebulkach włosów znajdujących się w korzeniu włosa. Cebulki mieszków włosowych muszą otrzymywać wystarczającą ilość aminokwasów, tłuszczów, węglowodanów i pierwiastków śladowych z pożywienia.

Nawet łagodny, ale przewlekły stan zapalny na tle pokarmowym zaburza procesy metaboliczne i powoduje niedożywienie cebulek włosów.

Osoby niedożywione, zwłaszcza jeśli nie spożywają wystarczającej ilości produktów wysokobiałkowych, takich jak mięso, drób, ryby, jajka, warzywa strączkowe i kasze wysokobiałkowe mają rzadsze, bardziej łamliwe włosy, które częściej wypadają.

Test cytotoksyczności składników pożywienia

Badanie cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200 jest kluczowym badaniem niezbędnym do opracowania spersonalizowanych zaleceń żywieniowych, dopasowanych indywidualnie do każdego pacjenta. To badanie jest często nazywane testem na nietolerancje pokarmowe.

Badania i analizy genetyczne w trychologii

Badanie genetyczne i wykonana na ich podstawie analiza dostarczy informacji, jaki wpływ na problem wypadających włosów wywierać może garnitur genetyczny odziedziczony po przodkach. Na podstawie tych informacji można bardzo precyzyjnie opracować schemat suplementacji wspomagającej spersonalizowane odżywianie.

Jak zadbać o prawidłowy metabolizm cebulek włosów?

Dla prawidłowego metabolizmu cebulek włosów niezbędne jest dostarczenie z pożywieniem odpowiedniej ilości substancji niezbędnych do wytwarzania enzymów trawiennych oraz eliminacja czynników, które hamują ich działanie.

Prawidłowe procesy trawienia pokarmów warunkują  z kolei odpowiednią podaż składników odżywczych we krwi, która transportuje je do komórek organizmu, w tym także do komórek, z których zbudowane są cebulki włosów.

Czynniki drażniące dostarczane do organizmu w diecie niespersonalizowanej utrudniają wchłanianie aminokwasów, zakłócając czynność jelita, co prowadzi do niedoborów, nawet jeśli spożycie aminokwasów jest z pozoru wystarczające.

Dlaczego weganie i wegetarianie mogą mieć zwiększone ryzyko wypadania włosów

Szczególne wyzwanie dla żywieniowca stwarzają wegetarianie czy weganie, u których może występować deficyt aminokwasów, a wysokie spożycie białek roślinnych może prowadzić do wystąpienia niepożądanych reakcji organizmu – nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych.

Pierwiastki śladowe

Dla procesu odrastania włosów niezbędne jest także dostarczenie do cebulek włosów odpowiedniej ilości pierwiastków śladowych, takich jak żelazo, cynk, krzem. Odpowiednie zaopatrzenie w te pierwiastki śladowe powoduje, że włosy stają się grubsze, odporniejsze i bardziej elastyczne. Inne pierwiastki śladowe, takie jak selen i mangan, również sprzyjają odrastaniu włosów.

W przypadku niedoboru żelaza wypadanie włosów jest rozlane i występuje na całej skórze głowy, tak zwane telogenowe wypadanie włosów (wypadają stare włosy). Łodygi włosów i paznokcie mają tendencje do rozwarstwiania się na końcach na dwie lub więcej warstw.

Zapewnienie odpowiedniej podaży żelaza w komórkach organizmu stanowi często poważny problem medyczny i tylko odpowiednio spersonalizowany program odżywiania oraz dopasowana do każdej osoby indywidualnie suplementacja może pomóc w takiej sytuacji.

Podstawowe badanie poziomu ferrytyny jest u niewystarczające w nowoczesnej diagnostyce poprzedzającej kompleksową terapię trychologiczną. Zakresy referencyjne nie uwzględniają bowiem odmienności osobniczej pacjenta.

Bardzo wiele kobiet, które nie przeszły jeszcze menopauzy, traci bardzo dużo żelaza podczas miesiączek i choćby z tego powodu należy inaczej diagnozować problemy niedoboru żelaza.

Do tego dojść mogą problemy genetyczne związane z przyswajaniem żelaza. W takich sytuacjach badanie genetyczne staje się nieodzownym narzędziem wspomagającym leczenie problemu wypadających włosów.

Niedobór cynku, zwłaszcza u dzieci, powoduje rozlane wypadanie włosów i sprawia, że włosy stają się suche i szorstkie. Niski poziom cynku we krwi często stwierdza się u pacjentów cierpiących z powodu łysienia plackowatego, czyli przypadłości, w której włosy wypadają tylko w kilku nierównomiernie rozłożonych na głowie miejscach.

Krzem to kolejny niezwykle ważny pierwiastek śladowy, który wpływa na jakość włosów i stymuluje ich wzrost. U osób z innymi objawami niedoboru krzemu, takimi jak łamliwe paznokcie z białymi plamkami na powierzchni i niejednorodnym, szarawym brzegiem, należy zadbać o odbudowanie jego poziomu w organizmie.

Kiedy wdrażać kompleksową terapię Trychologiczną?

  • Jeśli  Twój pacjent skarży się na nadmierne  wypadanie włosów: na tle hormonalnym, genetycznym, po odchudzaniu, chemioterapii czy narkozie;
  • Jeśli włosy pacjenta są rzadkie, cienkie, łamliwe i pozbawione blasku;
  • Jeśli diagnozujesz u pacjenta łysienie androgenowe, telogenowe lub plackowate;
  • Jeśli pacjent zmaga się z chorobami skóry głowy, takimi jak: łuszczyca, łupież, atopowe zapalenie skóry, świąd, łojotok lub łojotokowe zapalenie skóry

Dowiedz się jakie korzyści może Ci przynieść współpraca z laboratorium Genelab