Jakie są sposoby leczenia nietolerancji pokarmowych? - Genelab - Laboratoria Nowej Ery
FB
FB
FB

Jakie są sposoby leczenia nietolerancji pokarmowych?

Leczenie alergii i nietolerancji pokarmowych opiera się głównie o farmakoterapię lub diety eliminacyjno-rotacyjne. Farmakoterapia to sposób leczenia stosowany głównie przez lekarzy alergologów, dysponujących wynikami badań określających wysoko specyficzną reakcję alergiczną na dany produkt, głównie typu IgE. Są to najczęściej leki przeciw anafilaktyczne, leki przeciwhistaminowe czy glikokortykoidy. 

Metodą stosowaną przez niektórych lekarzy jest wprowadzanie diety eliminacyjno-rotacyjnej, polegającej na wykluczeniu produktów spożywczych wywołujących niepożądane reakcje i zastąpieniu ich odpowiednimi, bezpiecznymi dla zdrowia zamiennikami. 

Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety eliminującej produkty wywołujące niepożądaną reakcję pozwala na wyciszenie stanu zapalnego oraz odbudowanie prawidłowej fizjologii przewodu pokarmowego.

Aby dieta eliminacyjno-rotacyjna mogła być wdrożona szybko i skutecznie niezbędne jest odpowiednie narzędzie diagnostyczne o dużej czułości, aby wykryć nawet niewielkie reakcje organizmu na dany produkt.

Narzędzia diagnostyczne, wnikliwy wywiad, analiza dokumentacji medycznej i historii choroby

Do odpowiedniego zdiagnozowania alergii i nietolerancji pokarmowych oraz  skutecznego ich leczenia, potrzebujemy dobrze dobranego narzędzia diagnostycznego. Każda wizyta nowego pacjenta, niezależnie czy jest prowadzona przez lekarza czy dietetyka, powinna rozpocząć się od wnikliwego wywiadu, analizy dokumentacji medycznej pacjenta i historii jego choroby oraz analizy testu, który odpowie na pytania jakie produkty należy wykluczyć z pożywienia, bo szkodzą pacjentowi, a jakie można bezpiecznie stosować, aby zapewnić odpowiednią podaż składników odżywczych i mineralnych.

Cytotoksyczne testy na nietolerancję pokarmową pozwalają na zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości, wywołanych przez nadwrażliwość na pokarmy. 

Aby zweryfikować, co jest przyczyną objawów warto wykonać badania na nietolerancje pokarmowe. Najskuteczniejszymi, co zostało udowodnione naukowo, badaniami nietolerancji pokarmowej są cytotoksyczne testy na nietolerancje pokarmowe. 

Na rynku dostępnych jest szereg testów pozwalających na określenie reakcji organizmu na produkt spożywczy, barwnik czy konserwant. Dostępnych jest ponad 100 ekstraktów wykorzystywanych przez alergologów do testów punktowych i śródskórnych, ponad 500 substancji (haptenów) przeznaczonych do testów płatkowych oraz liczne testy badające swoiste IgE. 

Do diagnozowania nietolerancji pokarmowych – czyli ukrytych alergii pokarmowych, wykorzystuje się testy immunoenzymatyczne i testy cytotoksyczne. Najistotniejsze jest, aby dobrać narzędzie diagnostyczne odpowiednie do określonej sytuacji klinicznej.

Ze względu na wysoką czułość testy cytotoksyczne są najbardziej odpowiednie do diagnozowania niepożądanych reakcji na pokarm, takich jak nietolerancja pokarmowa i opóźniona alergia pokarmowa.

 

Dostępne są panele testów na nietolerancje badające reakcję układu odpornościowego na 21 do 222 produktów.

Immunologiczne testy na nietolerancje pokarmowe zalecane dla osób z przewlekłymi chorobami:

Immunologiczne testy na nietolerancje pokarmowe zalecane dla osób zdrowych oraz dla dzieci z nadwagą i otyłością:

Dowiedz się więcej:

Testy na nietolerancje pokarmowe Czy istnieje jakiś sposób ceyfikacji badań nietolerancji pokarmowej?   Czym jest nietolerancja pokarmowa?