Czy test na nietolerancje pokarmowe u osoby otyłej może dać jakieś korzyści? - Genelab - Laboratoria Nowej Ery
FB
FB
FB

Czy test na nietolerancje pokarmowe u osoby otyłej może dać jakieś korzyści?

Czy test na nietolerancje pokarmowe u osoby otyłej może dać jakieś korzyści

W przypadku nadwagi i otyłości tradycyjne działania profilaktyczne często nie odnoszą pozytywnego skutku. Wiele uniwersalnych diet niskokalorycznych nie przynosi spodziewanego efektu. Prowadzą do dużego deficytu substancji odżywczych, który bardzo mocno obciąża organizm. Rozwiązaniem może być nowoczesna medycyna funkcjonalna oparta na właściwej diagnostyce oraz testy na nietolerancje pokarmowe.

Jeśli masz problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała? Czy szybko chudniesz lub szybko przybierasz na wadze? A może już występuje nadwaga, otyłość, zespół metaboliczny czy obrzęk lipidowy, z którymi pomimo stosowania różnych diet, ćwiczeń na siłowni i ograniczenia jedzenia nie możesz sobie poradzić. Jeśli tak – warto wnikliwie przyjrzeć się temu, co jesz.

Najprawdopodobniej zmagasz się z przewlekłym stanem zapalnym wywołanym przez ukrytą, opóźnioną niepożądaną reakcję pokarmową.

Badania na nietolerancje pokarmowe — diagnostyka

Podstawą nowoczesnego leczenia nadwagi i otyłości jest w pierwszej kolejności wyciszenie przewlekłych stanów zapalnych, które są spowodowane składnikami, które spożywasz codziennie. W tym celu należy wykonać testy na nietolerancje pokarmowe i ustalić indywidualny Kod Metaboliczny danego organizmu i na jego podstawie rozpoznać czynniki zapalne (czyli produkty spożywcze wywołujące nietolerancję pokarmową i aktywujące stan zapalny), a następnie wyeliminować je z jadłospisu za pomocą odpowiedniej diety, tworząc spersonalizowany program żywieniowy zgodny z fenotypem konkretnego pacjenta zmagającego się z nadwagą lub otyłością. Nieocenioną pomocą w tworzeniu takiego programu jest test cytotoksyczności składników pożywienia — test nietolerancji pokarmowej.

Dzięki wykonaniu testu cytotoksyczności składników pożywienia — badania nietolerancji pokarmowej, możemy stworzyć właściwą i zbilansowaną diety. Pomoże to zapobiegać i wyeliminować przewlekły stan zapalny na tle pokarmowym. Zalecane jest to bez względu na płeć i dietę — dorosłym, młodzieży, dzieciom.

Test cytotoksyczności składników pożywienia (test nietolerancji pokarmowej) umożliwia wzmocnienie układu immunologicznego, wyregulowanie przemiany materii i równowagi kwasowo-zasadowej. Niezwykle istotna jest możliwość identyfikacji przyczyn otyłości i eliminacja produktów, wywołujących takie reakcje. Możliwe także staje się zdiagnozowanie reakcji, których identyfikacja jest niemożliwa przy zastosowaniu innych metod (zwłaszcza tych opartych na przeciwciałach IgG we krwi). Dzięki temu specjalista jest w stanie tworzyć całkowicie zindywidualizowane diety z możliwością ich modyfikacji.

Nietolerancje pokarmowe mogą wywoływać przejściowe reakcje, np. nasilające się jedynie okresowo, przewlekłe objawy niepożądane o trudnym do ustalenia podłożu i trudne w leczeniu lub też ustępujące po zastosowaniu odpowiedniej diety.

Poprzez wykluczenie z diety najgroźniejszych dla danej osoby produktów łatwiej jest uzyskać prawidłową masę ciała. Najlepsza dieta odchudzająca to ta spersonalizowana, oparta na eliminacji szkodliwych produktów. Wówczas będzie ona wspierać proces odchudzania bez wyniszczania organizmu pacjenta.

Im większy zakres badania, tym dokładniejszy może program żywieniowy. Dzięki temu specjalista będzie miał większą możliwość jej modyfikacji i różnorodności przepisów, poprzez wykluczenie z programu żywieniowego produkty o najsilniejszy stopniu reakcji przy relatywnie niskim koszcie.

Ze względu na wysoką czułość testy cytotoksyczności składników pożywienia są najbardziej odpowiednie do diagnozowania niepożądanych reakcji na pokarm, takich jak nietolerancja pokarmowa i opóźniona alergia pokarmowa.

Po wykonaniu testu wskazany jest kontakt ze specjalistą, który ułoży właściwy program żywieniowy (dietę eliminacyjną) i przygotuje przepisy dostosowane do fenotypu pacjenta. Po okresie wykluczenia większość produktów najczęściej można ponownie włączyć do diety. Dobrze zbilansowana dieta eliminacyjna, a najlepiej dieta eliminacyjno-rotacyjna jest najlepszą metodą leczenia nietolerancji pokarmowej.

Dostępne są panele testów na nietolerancje badające reakcję układu odpornościowego na 21 do 222 produktów.

Immunologiczne testy na nietolerancje pokarmowe zalecane dla osób z przewlekłymi chorobami:

Immunologiczne testy na nietolerancje pokarmowe zalecane dla osób zdrowych oraz dla dzieci z nadwagą i otyłością:

Dowiedz się więcej:

Testy na nietolerancje pokarmowe Jak wykonać laboratoryjny test nietolerancji pokarmowej z krwi Testy genetyczne