Czy warto wykonywać testy badające poziom przeciwciał klasy IgG czy IgG 4? - Genelab - Laboratoria Nowej Ery
FB
FB
FB

Czy warto wykonywać testy badające poziom przeciwciał klasy IgG czy IgG 4?

Badania na nietolerancje pokarmowe – jakie wybrać?

W internecie oferowane są immunoenzymatyczne badania przeciwciał IgG w klasach od 1do 4, wykonywane z odwirowanego osocza krwi lub z krwi włośniczkowej — pobranej z palca. Tego typu testy wykonywane są przy pomocy prostej laboratoryjnej metodologii ELISA (ang. enzyme-linked immunosorbent assay) – służy do określania poziomu przeciwciał danego rodzaju w osoczu krwi.

Testy te nazywane są błędnie testami nietolerancji pokarmowej, choć badają stężenie określonej klasy przeciwciał IgG, a nie nietolerancje i niewiele mówią o aktualnie występującej nadwrażliwości na badany składnik pożywienia — alergen. Środowisko specjalistów nie ma co do tego wątpliwości. Obecność przeciwciała klasy IgG nie nie musi wcale oznaczać, że badany produkt wywołuje właśnie teraz reakcję zapalną. Reakcja taka może wystąpić także przy braku obecności przeciwciała klasy IgG. Testy IgG nie są wiarygodne i nie są ujęte w żadnych standardach leczenia żywieniowego. Wiele organizacji zajmujących się immunologią wydało oświadczenia dotyczące testów IgG. Są one bardzo spójnie i zawsze odradzają wykonywanie tych testów. Niektóre, badane podklasy przeciwciał IgG są wręcz prawidłową reakcją na pokarm.

O wiele bardziej skuteczne i bardziej wiarygodne są testy cytotoksyczności składników pożywienia — nietolerancji pokarmowej! Badanie reakcji cytotoksyczności pozwala na morfologiczną — jakościową, a nie tylko ilościową ocenę reakcji komórek krwi na badany produkt. W ten sposób możemy zaobserwować wszystkie reakcję układu białokrwinkowego na kontakt z danym produktem, pokazując nawet reakcje o bardzo złożonym podłożu. Jest to lepsze narzędzie niż testy IgG-zależne, ponieważ sprawdza cały układ białokrwinkowy, który odpowiada za reakcje nadwrażliwości, a nie tylko konkretną klasę przeciwciał jak IgG czy IgE.


Dostępne są panele testów na nietolerancje badające reakcję układu odpornościowego na 21 do 222 produktów.

Immunologiczne testy na nietolerancje pokarmowe zalecane dla osób z przewlekłymi chorobami:

Immunologiczne testy  na nietolerancje pokarmowe zalecane dla osób zdrowych oraz dla dzieci z nadwagą i otyłością: