Aktualne badania genetyczne koncentrują się na identyfikacji zmian genetycznych, które mają niewielki wpływ na ryzyko choroby, ale są powszechne w populacji ogólnej. Chociaż każda z tych odmian tylko nieznacznie zwiększa ryzyko choroby, posiadane zmiany w kilku różnych genach mogą kumulować się. Wówczas znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia choroby u danej osoby.
Właśnie takie połączenie pozornie “mało znaczących” genów leżą u podstaw podatności na wiele powszechnych chorób, takich jak: rak, otyłość, cukrzyca, choroby serca i choroby psychiczne.
U osób z predyspozycjami genetycznymi ryzyko choroby może zależeć od wielu czynników, nie tylko od zidentyfikowanej zmiany genetycznej. Są to także: styl życia i czynniki środowiskowe.
Nie możemy zmienić czynników genetycznych. Wiadomo jednak, że niektóre zmiany stylu życia i czynników środowiskowych (takie jak częstsze badania przesiewowe i utrzymanie prawidłowej wagi) mogą zmniejszyć ryzyko choroby u osób z wykrytymi predyspozycjami genetycznymi.