Wpływ wołowiny na zdrowie
Wybierajmy raczej chude części mięsa wołowego, takie jak rostbef, ligawa, łata, polędwica czy pręga. Według Instytutu Żywności i Żywienia mięso czerwone i przetworzone produkty mięsne nie powinny być konsumowane w ilości większej niż 500 g tygodniowo.
Równie ważne jest to, że powinno być ono w jak najmniejszym stopniu przetworzone – najlepiej gotowane, duszone bez obsmażania albo pieczone w folii.
Mięso wołowe a ryzyko rozwoju choroby nowotworowej
Udowodniono, że nazbyt częste spożywanie mięsa czerwonego wpływa na występowanie nowotworów!
Regularne spożycie czerwonego mięsa, do którego zalicza się wołowinę, powiązano z występowaniem nowotworów jelita grubego. Efekt kancerogenny wykazują także przetworzone produkty mięsne, charakteryzujące się dużą ilością tłuszczu i niebezpiecznych dla zdrowia związków powstałych w procesie produkcji.
Z metaanalizy 9 badań naukowych wynika, iż wysokie spożycie mięsa czerwonego w porównaniu z niskim, wiąże się ze wzrostem ryzyka zgonu o 10% dla mięsa nieprzetworzonego, o 23% dla mięsa przetworzonego oraz o 29% dla mięsa ogółem.
Poza większym ryzykiem nowotworów, mięso czerwone łączy się także z coraz częstszą zachorowalnością na schorzenia układu sercowo–naczyniowego, takie jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego i udar mózgu.
Już po kilku dniach regularnego spożywania wołowiny może ona spowodować wzrost „markerów” nowotworowych.
Pod koniec lat 90. ekspertom udało się potwierdzić, że regularne jedzenie wołowiny sprzyja zachorowaniu na raka jelita grubego i odbytnicy oraz przypuszczalnie na raka piersi i prostaty.
Steki i hamburgery zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór trzustki. Spożywanie smażonego i pieczonego czerwonego mięsa może zwiększyć ryzyko raka gruczołu krokowego nawet o 40%.
Zwiększone ryzyko nowotworu jest najprawdopodobniej wynikiem działania heterocyklicznych amin aromatycznych (HAA), kancerogenów powstających podczas obróbki termicznej czerwonego mięsa i drobiu. Inne kancerogeny – wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – powstają podczas grillowania lub wędzenia mięsa.