Szparagi - cenne źródło witamin i składników mineralnych
FB
FB
FB

Szparagi – cenne źródło witamin i składników mineralnych

Szparagi

Szparagi to rodzaj bylin należących do rodziny szparagowatych. Ta rodzina obejmuje co najmniej 211 gatunków, z których większość występuje w Afryce. 

Pierwsze znaki spożywania szparagów odkryto już w starożytnym Egipcie. Dowodzą tego malowidła w grobowcach sprzed około 3 000 lat p.n.e. Można jednak domyślać się, że szparagi były już znane o wiele wcześniej. Nazwa asparagus wprowadzona została przez starożytnych Greków i początkowo określała wszystkie młode pędy roślin. 

Kiedyś te warzywa w sklepach występowały dość rzadko, obecnie jednak można często je spotkać. Coraz chętniej goszczą one na polskich stołach.

Szparagi w kuchni

Szparagi w kuchni 

Szparagi określane są jako jedne z najsmaczniejszych warzyw! Charakteryzują się one delikatnym smakiem i wspaniale komponują się z potrawami mięsnymi, rybami, drobiem oraz z innymi warzywami. Sporządza się z nich także sałatki i zupy. Ciekawostką jest to, że szparagi są uważane za ceniony afrodyzjak.

Szparagi można gotować, smażyć, zapiekać w piecu lub na grillu. Te warzywa wykorzystywane są również do przyrządzania tart.

Odmiany szparagów ze względu na ich barwę: 

Wyróżnia się trzy odmiany szparagów: 

  • białą,
  • zieloną 
  • fioletową

Różnica w kolorze wynika ze sposobu uprawy szparagów – zielone dojrzewają w słońcu, białe natomiast zakopywane są w ziemi, więc ze względu na brak słońca nie wytwarzają zielonego barwnika – chlorofilu. Obie odmiany zawierają ogromną ilość cennych dla naszego organizmu składników.

Najpopularniejsze w Polsce są szparagi białe i zielone. Zielone szparagi są cieńsze niż białe, ale bardziej aromatyczne i wyraziste w smaku. W przeciwieństwie do swoich zielonych odpowiedników, biała wersja szparagów wymaga obierania ze skórki. 

Odmiana fioletowa szparagów uchodzi za bardzo wykwintną. Zawiera ona więcej cukru i mniej błonnika niż szparagi białe i zielone. Jest rzadko spotykana, ponieważ podczas dojrzewania ii pod wpływem słońca szybko zabarwia się na zielono.

Odmiany szparagów ze względu na ich barwę.
Szparagi - cenne źródło witamin i składników mineralnych

Wartości odżywcze świeżych szparagów w 100g: 

  • Wartość energetyczna 21 kcal
  • Białko 1,9 g
  • Węglowodany 3,7 g
  • Tłuszcze 0,2 g
  • Woda 93,7 g
  • Witamina C 26,00 mg
  • Tiamina 0,142 mg
  • Ryboflawina 0,169 mg
  • Niacyna 1,25 mg
  • Witamina B6 0,06 mg
  • Foliany 0,150 mg

  • Witamina A 0,101 mg
  • Witamina E 1,8 mg
  • Fosfor 52,0 mg
  • Wapń 22,0 mg
  • Magnez 18,0 mg
  • Potas 300 mg
  • Jod 0,007 mg
  • Żelazo 0,7 mg
  • Miedź 0,08 mg
  • Cynk 0,9 mg
  • Mangan 0,2 mg

Dlaczego warto jeść szparagi?

1. Szparagi są niskokaloryczne

Szparagi są idealne dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie oraz zależy im na smukłej sylwetce. Warzywa te mają zaledwie ok. 20 kcal na 100 g. Są lekkostrawne, a zarazem sycące i zawierają sporo błonnika – 2,1 g na 100 g.

Szparagi są niskokaloryczne
Szparagi są bogate w kwas foliowy niezbędne w czasie ciąży.

2. Bogate w kwas foliowy

Kwas foliowy zawarty w szparagach wspiera odbudowę i budowę nowych komórek w Naszym organizmie. Foliany są również ogromnie potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu. 

Kwas foliowy odpowiada za rozbudowę wszystkich komórek organizmu oraz uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek, co z kolei jest niezwykle istotne w pierwszym etapie ciąży i ma duży wpływ na rozwój dziecka.

3. Posiadają właściwości antyoksydacyjne

Szparagi posiadają właściwości antyoksydacyjne. Te właściwości związane są z występowaniem dość rzadkiego składnika – glutationu, występującego również w awokado oraz brokułach. 

To przekłada się na silniejszą ochronę organizmu przed poważnymi chorobami a także spowalnia procesy starzenia.

Szparagi posiadają właściwości antyoksydacyjne.
Szparagi pomagają usuwać toksyny z organizmu

4. Szparagi pomagają usuwać toksyny z organizmu

Te warzywa zawierają już wcześniej wspomniany glutation – białko, które wiąże  toksyny.

Spożycie szparagów powoduje wzrost poziomu glutationu w organizmie i pomaga wątrobie w usuwaniu toksyn, dzięki czemu proces gojenia i odnowy staje się bardziej efektywny. Ten związek odgrywa również ważną rolę w zwalczaniu  nowotworów. Jego odpowiednie stężenie  jest skutecznym sposobem wzmocnienia systemów obrony organizmu i zapobiegania rozwojowi komórek rakowych.

5. Pozytywnie wpływają na układ krążenia

Szparagi zwiększają krzepliwość krwi i zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych. Wykorzystujemy je jako środek leczniczy w schorzeniach układu krążenia, gdyż znajduje się w ich składzie asparagina, która obniża ciśnienie tętnicze, rozszerza naczynia krwionośne i usprawnia pracę serca.

Zawierają witaminę B6, która reguluje ciśnienie krwi. Ponadto są one bogatym źródłem potasu, co także jest wsparciem w walce z nadciśnieniem.

Szparagi zawierają moc witamin i składników mineralnych

6. Szparagi zawierają moc witamin i składników mineralnych 

Są bogate w witaminę C, E oraz A, które wspierają odporność organizmu i pomagają w odbudowie skóry i paznokci. 

Dzięki zawartości wapnia, fosforu i potasu wspierają mineralizację kości i zębów. 

7. Odznaczają się właściwościami moczopędnymi 

Działanie diuretyczne występuje między innymi dzięki asparaginie. Dzięki temu szparagi pomagają w pozbyciu się z organizmu nadmiaru wody oraz soli. 

Zwiększone oddawanie moczu wpływa ponadto pozytywnie na pracę nerek oraz zapobiega powstawaniu infekcji układu moczowego.

Szparagi odznaczają się właściwościami moczopędnymi.
Szparagi to warzywa zawierające inulinę.

8. To warzywo zawierające inulinę 

Inulina to węglowodan potrzebny do wzrostu dobroczynnych dla naszego organizmu bakterii, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Inulina jest wielocukrem o szerokim wachlarzu właściwości. To naturalny prebiotyk, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Reguluje pracę układu pokarmowego, przeciwdziałając zapaleniom, wrzodom i nowotworom. Co więcej, obniża glikemię po posiłku i ułatwia redukcję masy ciała. Poprawia również przyswajanie składników mineralnych.

9. Szparagi mogą zapobiegać chorobom o podłożu zapalnym 

Szparagi zawierają w sobie kwas kumarowy oraz kwas ferulowy. Dolne i środkowe części pędów są bardziej w nie obfite w porównaniu do górnych części. Kwas ferulowy ma silne właściwości antyoksydacyjne. 

Uważa się, że kwas ferulowy może być stosowany w prewencji schorzeń związanych ze stresem oksydacyjnym, takich jak choroba Alzheimera, cukrzyca, nowotwory, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy schorzenia o podłożu zapalnym.

Szparagi mogą zapobiegać chorobom o podłożu zapalnym.
Szparagi wspomagają układ nerwowy.

10. Wspomagają układ nerwowy

Zawarta w szparagach asparagina jest ważnym aminokwasem, który bierze udział w przekazywaniu bodźców w ośrodkowym układzie nerwowym. Przyczynia się ona do poprawy koncentracji, ułatwia uczenie i zapamiętywanie. 

Polecana jest także osobom wyczerpanym fizycznie i psychicznie.

Przeciwwskazania

Ze względu na wysoką zawartość związków purynowych szparagi nie są polecane w diecie osób chorujących na dnę moczanową oraz u osób z chorobami nerek.

Szukasz ciekawych sposobów na szparagi? Zajrzyj na dietadiet.pl !

dietadiet