Cukier i zamienniki cukru
Cukier i zamienniki cukru to od lat bardzo gorący temat. Producenci słodkich wyrobów szukają substancji, które mogłyby zastąpić cukier, który zyskał bardzo złą sławę.
Węglowodany to podstawowe źródło energii dla naszego organizmu oraz jeden z głównych składników odżywczych. Dlatego nie wolno całkowicie wykluczać ich z codziennego jadłospisu, pomimo że nie cieszą się najlepszą opinią specjalistów od żywienia.
Złą sławę węglowodany zawdzięczają mono- i disacharydom, które odpowiedzialne są w dużej mierze za plagę otyłości. To tak zwane cukry proste. Takich cukrów należy spożywać jak najmniej.
Węglowodany złożone to nie to samo, co cukry proste. Różni je budowa, a w związku z tym mają też inne właściwości i sposób oddziaływania na organizm. W większości przypadków nasza dieta powinna bazować na węglowodanach złożonych, które zostaną rozłożone do cukrów prostych, ale w bardzo powolnym tempie.
Obecnie najczęściej sięgamy po produkty bogate w tłuszcze i cukry proste zamiast żywności zawierającej węglowodany złożone. Słodycze przemysłowe, pieczywo cukiernicze, cukierki, ciastka, czekoladki, batoniki i słodkie napoje to produkty, które bardzo często lądują w naszych koszykach.