Czarna rzepa - 10 powodów, dla których warto ją jeść!
FB
FB
FB

Czarna rzepa – 10 powodów, dla których warto ją jeść!

Nazwa: Czarna rzepa – Raphanus sativus niger

Pozycja w teście Kod Metaboliczny 200: rzepa – 37 

Rodzina biologiczna czarnej rzepy: Czarna rzodkiew pochodzi z rodziny roślin krzyżowych.

Czarna rzepa nazywana też czarną rzodkwią pochodzi z rodziny krzyżowych. Należy do najstarszych roślin uprawianych w Azji, Europie i Afryce. Prawdopodobnie uprawiano ją tam już w starożytności!

Rośnie na wszystkich glebach, ale tylko z tych głębokich gleb rzepa jest delikatna i soczysta. Czarna rzepa w stanie dzikim występuje dość powszechnie na wybrzeżach Morza Śródziemnego, jednak w Polsce znamy tylko jej odmiany uprawne. 

Czarna rzepa jest warzywem korzeniowym, odmianą rzodkiewki ozimej. Nazywa się również rzodkiewką czarną hiszpańską lub rzodkiewką Erfurter. Czarne rzepy możemy znaleźć zarówno w postaci okrągłej, jak i wydłużonej. 

Korzeń tej rośliny to bulwa pokryta czarną skórką, pod którą kryje się biały miąższ o ostrym smaku. 

Czarna rzepa może być składnikiem wielu przepisów.

Czarna rzepa ma wiele zastosowań!

Czarna rzepa to cudowne warzywo, pełne witamin i składników mineralnych. W prosty sposób można je przekształcić w smakowite kulinarne przysmaki. 

Dlatego jest to jedno z najciekawszych i najbardziej niedocenianych warzyw – ma wiele walorów odżywczych i leczniczych!

Surówki z czarnej rzepy podawano razem z czosnkiem i cebulą robotnikom budującym piramidy w Egipcie, co uwiecznia napis na piramidzie Cheopsa.  Czarna rzepa może być jedzona na surowo, starta albo pod postacią świeżego soku. W Turcji sok z rzepy jest napojem narodowym. Można spotkać ją także pod postacią nalewki.

Wartości odżywcze czarnej rzepy na 100g: 

  • Energia 33kcal
  • Białko 1,1g
  • Tłuszcz 0,3g
  • Węglowodany 4,7g
  • Błonnik 3,5g

Dlaczego warto jeść czarną rzepę? 

  1. Czarna rzepa działa wzmacniająco na włosy.

    Polecana jest dla osób, których włosy tracą „blask” i wyglądają na zmęczone. Czarna rzepa reguluje także produkcję sebum. W bulwach rzepy jest również rafanina i rafanol (związki siarkowe) o działaniu odkażającym i przeciwłojotokowym

  2. Słynie ze swojego działania jak skuteczny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.

    Czarna rzepa polecana jest w bólach reumatycznych oraz nerwobólach.

  3.  Czarna rzodkiew leczy wątrobę

    Od dawna czarną rzepą leczono schorzenia wątroby i woreczka żółciowego. Z wyciągu czarnej rzepy produkuje się znany lek raphacholin (od łacińskiej nazwy – raphanus). Wyciągi z czarnej rzodkwi posiadają silne właściwości moczopędne, odtruwające, wzmagające produkcję żółci i odkażające układ pokarmowy.

  4. To sposób na zaparcia

    Produkty zawierające wyciągi z czarnej rzepy są bardzo skuteczne w leczeniu zaparć i w niedostatecznej produkcji soku żołądkowego.

  5. To bogactwo składników odżywczych

    Czarna rzodkiew ma w sobie ogrom witamin i składników mineralnych. Zawiera między innymi witaminy z grupy B, a także potas, magnez, żelazo, wapń, cynk, fosfor i molibden. W związku z tym czarna rzepa to niezwykle wartościowe warzywo, które w prosty sposób można przekształcić w smakowite kulinarne przysmaki. Jest to niezwykle cenny składnik na przykład soku warzywnego.

  6.  Wspomaga układ nerwowy

    Jest także bogata w błonnik i kwas foliowy. Kwas foliowy między innymi reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek oraz wpływa dodatnio na układ nerwowy i mózg!

  7. To bogactwo glukozynolanów

    Czarna rzepa zawiera glukozynolany, które wykazują działanie antynowotworowe i bakteriobójcze. Częste spożywanie produktów bogatych w glukozynolaty może zapobiegać rozwojowi raka piersi, prostaty, płuca i żołądka.

  8. Naturalne oczyszczanie

    Czarna rzodkiew hamuje również zmiany błonowe spowodowane dietą wysokotłuszczową, jednocześnie wzmacniając naturalne działanie oczyszczające, chroniące błony śluzowe przed peroksydacją lipidów w okrężnicy.

  9. Czarna rzepa dla zdrowia skóry

    To niesamowite warzywo pozwala zachować jędrną i gładka skórę. Jest bogactwem antyoksydantów oraz witaminy C. 

  10. Sposób na anemię

    Czarną rzodkiew w medycynie ludowej stosowano powszechnie w kuracjach leczących anemię.