Jak wykorzystuje się kwas askorbinowy jako dodatek do żywności? - Genelab - Laboratoria Nowej Ery
FB
FB
FB

Jak wykorzystuje się kwas askorbinowy jako dodatek do żywności?

Jak wykorzystuje się kwas askorbinowy jako dodatek do żywności?

Kwas askorbinowy to związek chemiczny (C6H8O6) powszechnie występujący w przyrodzie o właściwościach przeciwutleniających. Kwas askorbinowy znajduje się naturalnie w roślinach, w tym w owocach cytrusowych, pomidorach i zielonych warzywach. Jest również produkowany syntetycznie. Proces ten jest bardziej ekonomiczny, a kwas askorbinowy jest wówczas niezmienny pod względem jakości. Niezależnie od tego, czy pochodzi on z naturalnych źródeł, czy nie, wszystkie dodatki do żywności podlegają tym samym protokołom bezpieczeństwa FDA. 

Cytryna naturalnie zawiera kwas askorbinowy.

Kwas askorbinowy jest stosowany w przemyśle spożywczym

Czy słyszałeś kiedyś poradę, aby wycisnąć sok z cytryny na plasterki jabłka, aby zapobiec ich brązowieniu? To naprawdę działa! W cytrynie znajduje się naturalny środek konserwujący – kwas askorbinowy, który pomaga zachować naturalny kolor owoców takich jak jabłka.  

W przemyśle spożywczym stosujemy kwas askorbinowy ze względu na właściwości przeciwutleniające. Przeciwutleniacze to konserwanty, które opóźniają psucie się żywności spowodowane przez bakterie, grzyby, drożdże, pleśń i kontakt z powietrzem. Antyoksydanty zapobiegają również jełczeniu tłuszczów i olejów w żywności.

Kwas askorbinowy najczęściej występuje w produktach takich jak:

 

  • Sosy owocowe i galaretki;
  • Wędliny;
  • Pieczywo;
  • Płatki;
  • Napoje;
  • Wypieki;
  • Oleje i margaryny;
  • Owoce i warzywa;
  • Przekąski.
Kwas askorbinowy najczęściej występuje w wielu produktach.

Kwas askorbinowy jako dodatek do żywności oznaczany

jest symbolem E 3000.

Pozycja w teście Food Chemical Scan: 3

Kwas askorbinowy pełni rolę antyoksydantu.

Korzyści zdrowotne kwasu askorbinowego 

FDA zauważa, że ​​innym zastosowaniem kwasu askorbinowego jest uzupełnienie utraconych składników odżywczych (witaminy C) podczas przetwarzania żywności. Dlatego może być dodawany między innymi do produktów takich jak mąki, płatki zbożowe, margaryna, mleko, napoje owocowe, batony energetyczne, chleb, makaron i ryż.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wzbogacanie mleka żelazem i kwasem askorbinowym może pomóc zmniejszyć niedobór żelaza u niemowląt i małych dzieci. Dzieje się tak, ponieważ kwas askorbinowy pomaga we wchłanianiu żelaza, co zapobiega występowaniu niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Bezpieczeństwo kwasu askorbinowego

FDA reguluje wszystkie dodatki do żywności i ściśle je monitoruje. Każda substancja dodawana do żywności musi spełniać surowe przepisy i podlegać ciągłym przeglądom bezpieczeństwa.

Artykuł opublikowany w lutym 2016 roku we włoskim Journal of Food Safety potwierdził, że kwas askorbinowy jest nietoksyczny i pomaga stabilizować inne ważne elementy w żywności, takie jak witamina A, E, kwas foliowy i tiamina.

Jak kwas askorbinowy wpływa na Ciebie?

Po dodaniu do żywności kwasu askorbinowego, zyskujemy te same korzyści jak po podaniu witaminy C. Nie występują negatywne skutki uboczne, z wyjątkiem podania wyjątkowo wysokich dawek, które znacznie przekraczają te dozwolone w przemyśle spożywczym. Wówczas mogą pojawić się takie działania niepożądane jak: wysypka, bolesne oddawanie moczu, biegunka. 

Fakt, że jest to powszechnie stosowany dodatek do żywności, może okazać się niebezpieczny dla niektórych osób. Jeśli dana osoba ma nadwrażliwość na kwas askorbinowy i nie jest tego świadoma, to spożywa go codziennie w powszechnie dostępnych produktach. Objawy nietolerancji wcale nie muszą pojawić się od razu. Jednak ciągle dostarczanie nasila przewlekły stan zapalny, który w ostateczności może prowadzić do pojawienia się przykrych objawów chorób przewlekłych. Dlatego, aby mieć pewność, że ten składnik jest dla Ciebie całkowicie bezpieczny warto wykonać badanie cytotoksyczności dodatków do żywności Food Chemical Scan. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych skutków przewlekłego stanu zapalnego, który jest wywoływany przez nietolerancje na dodatki do żywności. 

Food Chemical Scan 12

Pierwszy w Polsce test na nietolerancje pokarmowe konserwantów w żywności

Test cytotoksyczności składników pożywienia z krwi wykrywa całe spektrum niepożądanych reakcji na 21 pokarmowych dodatków do żywności (testy na nietolerancje pokarmowe i opóźnioną alergię pokarmową), polecany jako uzupełnienie pokarmowych testów na nietolerancje pokarmowe.

BIBLIOGRAFIA
  1. Pretreatments to Prevent Darkening of Fruits Prior to Canning or Dehydrating Carolyn Washburn, Washington County Christine Jensen, Emery County
  2. https://www.who.int/nutrition/publications/micronutrients/GFF_Part_1_en.pdf
  3. The use of the ascorbic acid as food additive and technical-legal issues.  Michele  Varvara, Giancarlo  Bozzo, Chiara  Disanto, Cosimo  Nicola  Pagliarone, Gaetano Vitale Celano, Department of Veterinary Medicine, University of Bari, Valenzano (BA); Mediterranean and Food C.Q.S. Srl, Valenzano (BA), Italy