Sałata - która jest najlepsza dla mnie?
FB
FB
FB

Sałata – która jest najlepsza dla mnie?

Sałata to królowa warzyw liściastych!

Wśród warzyw liściowych na naszych stołach królują sałaty. Sałata siewna  już w Starożytnej Grecji i Rzymie była znanym i popularnym warzywem! Obok najpopularniejszej sałaty masłowej wyhodowano wiele innych odmian sałaty, które różnią się kolorami i kształtami liści. 

Najczęściej sałata kojarzy się nam z daniami lekkostrawnymi, które znajdują się w dietach odchudzających, jednak warto wprowadzić ją do codziennego menu, nawet jeśli nie jesteśmy na diecie!

Warzywo to jest niskokaloryczne, dzięki czemu możemy zajadać się sałatą bez limitu. Co więcej, sałata to cenne źródło witamin i minerałów.  

Odmiany Sałaty: 

Możemy wyróżnić wiele odmian sałaty. Wśród nich znajdziemy: sałatę masłową, kruchą, rzymską, dębolistną, sałatę Lollo, Radicchio czy Cykorię endywię. 

Rodzina biologiczna: pochodzi z rodziny astrowatych

Wartości odżywcze sałaty na 100g:

 

  • Wartość energetyczna 16 kcal 
  • Białko 1,4g
  • Weglowodany 2,9g
  • Błonnik 1,3g
  • Tłuszcze 0,2g
  • Witamina C 13 mg
  • Tiamina 0,045 mg
  • Ryboflawina 0,089 mg
  • Niacyna 0,22 mg
  • Witamina B6 0,06 mg

 

  • Foliany 0,075 mg
  • Witamina A 0,192 mg
  • Witamina E 0,43 mg
  • Fosfor 21 mg
  • Wapń 24 mg
  • Magnez 9 mg
  • Potas 134 mg
  • Żelazo 0,7 mg
  • Miedź 0,04 mg
  • Cynk 0,44 mg
  • Mangan 0,28 mg 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje sałaty?

Sałata lodowa

Sałata lodowa

Ma kruche, zielone liście oraz ciężką główkę. Należy do sałat bardzo soczystych. Sałata lodowa zachowuje długo świeżość, można przechowywać ją w lodówce nawet kilkanaście dni.

Rukola to popularny rodzaj sałaty

Rukola

Nie jest to sałata, lecz często gości na naszych stołach razem z nią. Kilkadziesiąt listków rukoli pokrywa niemal całe dzienne zapotrzebowanie na witaminę K oraz prawie połowę zapotrzebowania na witaminę A. jest także bogactwem folianów i witaminy C, oraz witamin z grupy B. Posiada właściwości antynowotworowe, pomaga w zapobieganiu anemii. Ma swoich zagorzałych wielbicieli ze względu na swój oryginalny, niepowtarzalny smak. 

Sałata masłowa

Sałata masłowa

Najpopularniejsza i najbardziej znana sałata. Charakteryzuje się dużymi, zielonymi liśćmi o delikatnym smaku. Sałata masłowa jest bogatym źródłem błonnika, magnezu, żelaza, witaminy B i C. Ten rodzaj sałaty szybko traci swój smak i kruchość, dlatego należy jeść ją świeżą.

Radicchio

Radicchio

Radicchio ma liście o barwie bordowo-białej. Głąb nie nadaje się do jedzenia i trzeba go usunąć, a liście tracą wartość odżywczą po namoczeniu w ciepłej wodzie. Sałata radicchio dobrze komponuje się z innymi sałatami. Radicchio jest bogata w błonnik, a smak sałaty radicchio jest zbliżony do cykorii.

Sałata rzymska

Sałata rzymska

Sałata rzymska ma podłużny kształt, liście są mięsiste oraz pomarszczone. Tworzy owalną, luźną główkę z ciemnozielonymi liśćmi. Sałata rzymska zawiera duże ilości witaminy A i chromu. Długo utrzymuje świeżość. Smak sałaty rzymskiej jest zdecydowanie słodszy, niż sałata masłowa czy sałata lodowa.

Roszpona

Roszponka

To roślina podobna do sałaty o małych liściach. Roszponka jest skarbnicą beta-karotenu, czyli prowitaminy witaminy A. Ma niski indeks glikemiczny i mogą po nią sięgać cukrzycy. Współczesna fitoterapia poleca roszponkę w celu oczyszczania krwi z toksyn i innych niepożądanych substancji, a także w celu odkwaszenia organizmu.

Sałata dębolistna

Ma bardzo efektowne zielone albo czerwone kruche listki o charakterystycznym orzechowym smaku. Jest nietrwała – nawet po owinięciu wilgotną serwetką zachowuje świeżość zaledwie 1-2 dni.

Cykoria

Cykoria również należy do rodziny sałat. Kształtem przypomina kolbę o charakterystycznych biało-żółtych liściach. Jest bogatym źródłem inuliny, która reguluje poziom cholesterolu we krwi. Charakteryzuje się gorzkim posmakiem. Najlepiej smakuje po namoczeniu w zimnej wodzie.

Salata Lollo 

Lollo to sałata o dekoracyjnym kształcie – jej kędzierzawe, ciemnozielone lub zielone liście tworzą luźną rozetę, która wyglądem przypomina postrzępioną kulę. Przepięknie komponuje się z innymi sałatami. Jest to zielona albo czerwona sałata, a jej kruche liście mają charakterystyczny orzechowy smak.

SAŁATA
Pozycja w teście
Kod Metaboliczny 200: 99

Dlaczego warto jeść sałatę? 

1. Sałata zawiera silne przeciwutleniacze  

Sałata zawiera luteinę i zeaksantynę, które są silnymi przeciwutleniaczami. Chronią one przed zwyrodnieniem plamki żółtej i dbają o prawidłowe widzenie.

Pamiętajmy, że oczy są jednym z najważniejszych narządów zmysłu. To one dostarczają do mózgu najwięcej informacji o naszym otoczeniu. Potrzebują one dużej ilości tlenu i składników odżywczych, między innymi gromadzących się w siatkówce oka i występujących zawsze razem barwników – dobrze znanej luteiny i zdecydowanie mniej popularnej zeaksantyny.

2. Zmniejsza wchłanianie tłuszczów i cukrów  

Sałata jest warzywem bogatym w kwas foliowy i błonnik, dzięki czemu zmniejsza wchłanianie tłuszczów i cukrów.

Kwas foliowy należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B. Kwas foliowy i jego pochodne są niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Foliany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza w zakresie działania układu krwionośnego i nerwowego. 

Jest kluczowy w biochemicznych przemianach niektórych aminokwasów oraz kwasów nukleinowych. Poza tym foliany są wbudowywane w erytroblasty, czyli komórki macierzyste czerwonych krwinek, co chroni przed anemią.

3. Jest niskokaloryczna  

Pozwala utrzymać prawidłową wagę dzięki swojej niskiej kaloryczności – w 100 g sałaty masłowej znajdziemy około 15 kcal.

Jest to nie tylko świetna propozycja dla osób walczących z nadwagą i otyłością, ale także dla osób dbających o prawidłową masę ciała. 

Sałata zawiera tylko 7 procent suchej masy – reszta (93%) to woda. Mimo to, zawartość witamin i składników mineralnych jest bogata.

4. Sałata zawiera sporo błonnika  

Zawiera sporo błonnika, dzięki któremu czujemy sytość. Przyspiesza on także działanie jelit zapobiegając zaparciom. 

Błonnikiem pokarmowym nazywamy substancję pochodzenia roślinnego, które nie ulegają trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym.

Dzięki spożywaniu produktów bogatych w błonnik możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i obniżyć stężenie cholesterolu. Przede wszystkim zapobiega zaparciom, reguluje pracę jelit i usprawnia proces trawienia, co ma wpływ na minimalizowanie ryzyka rozwoju nowotworu jelita grubego i okrężnicy.

5. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów  

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pochodzi zarówno ze źródeł pokarmowych, jak i biosyntezy de novo.  Przede wszystkim stanowi on substrat do syntezy wielu ważnych biologicznie czynnych cząsteczek takich jak: hormony płciowe, kortykosteroidy, witamina D 3 i jej metabolity, glikozydy nasercowe, fitosterole, niektóre alkaloidy i kwasy żółciowe.

Triglicerydy są cząsteczkami tłuszczu – podwyższony poziom trójglicerydów może powodować ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.

Sałata dostarcza nam kwasu foliowego i witamin z grupy B wzmacniających system nerwowy. Ponadto ma także dużo witaminy E i C, potas, żelazo, mangan, magnez, kwasy organiczne.  Jest wartościowym składnikiem menu ze względu na dużą zawartość jodu, który obniża cholesterol, chroniąc przed miażdżycą. Jod wzmacnia układ odpornościowy i przyspiesza tempo przemiany materii.

6. Działa moczopędnie  

Sałata zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie i działa moczopędnie. 

Jest idealną przekąską dla osób odchudzających się nie tylko ze względu na małą liczbę kalorii, ale też dlatego, że ma działanie moczopędne. 

Produkty moczopędne pobudzają wydzielanie moczu, oczyszczają organizm z toksyn, działają przeciwobrzękowo, pomagają również w leczeniu chorób układu moczowego.

7. Pomaga w gojeniu się ran  

Zielone liście zawiera barwnik – chlorofil, wykazujący działanie bakteriobójcze, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran oraz chroni przed infekcjami.

Chlorofil oczyszcza przewód pokarmowy z toksyn i patogennej flory jelitowej, wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit, wspomaga oczyszczanie krwi, pomaga utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu, przeciwdziała zakwaszeniu oraz pobudza proces utleniania i stymuluje regenerację komórek w organizmie.

8. Z sałaty można stworzyć mnóstwo ciekawych dań 

Dzięki swojej różnorodności doskonale się sprawdza jako składnik sałatek, dodatek do kanapek i obiadów. Z sałaty powstają również smaczne zielone sosy oraz warzywne koktajle i pasty. 

Sałaty różnią się nie tylko barwą i kształtem liści, ale też smakiem i właściwościami. Ta różnorodność powoduje, że można sobie wyobrazić nieograniczoną liczbę dań z udziałem sałaty.

Szukasz pomysłów na wykorzystanie sałaty? Zobacz przepis na sałatę na ciepło! 

dietadiet